Pianki montażowe i uszczelniające — jak stosować

Piany poliuretanowe stosowane są przede wszystkim podczas montażu stolarki okiennej, jak i drzwiowej. Można również wykonywać z nich dylatacje i kleić materiały ociepleniowe.

 

Pianki montażowe i uszczelniające – jak działają

 

W puszkach o różnej pojemności, zazwyczaj 750 ml znajduje się płynny, sprężony poliuretan. Puszki te mają różne zawory – zwykły lub pistoletowy. W zwykły wtyka się po prostu rurkę, a do pistoletowego, jak sama nazwa wskazuje, podczepia się specjalny pistolet. Po wciśnięciu rurki lub naciśnięciu spustu pistoletu piana wydostaje się na zewnątrz puszki. W bardzo krótkim czasie zwiększa swoją objętość. Dzięki tej właściwości pianka montażowa soudal dokładnie wypełnia szczeliny, dzięki temu tworzy się trwałe i dokładne uszczelnienie. Po kilkudziesięciu minutach, kiedy piana stwardnieje, można odciąć jej nadmiar.

 

Pianki montażowe i uszczelniające – przygotowanie do ich nanoszenia

 

Przed przystąpieniem do nanoszenia pianki montażowej w pierwszej kolejności należy nią energicznie wstrząsnąć. Jeśli mamy do czynienia z pianką dwuskładnikową, wtedy należy przekręcić zawór w dolnej części puszki, co pozwoli na połączenie się składników. W sprzedaży dostępne są pianki montażowe zwykłe z dołączoną rurką, którą delikatnie wtyka się w wystającą dyszę, jak i pianki z aplikatorem, do którego wkłada się rurkę. Po mocniejszym naciśnięciu pianka wydostaje się przez rurkę. Jednak to dzięki aplikatorowi nie trzeba podtrzymywać palcami tejże rurki, jak i nie jest konieczne zużycie piany do końca. Jeśli jednak kupiłeś piankę pistoletową, wystarczy odkręcić jej zawór i od góry doczepić pistolet, ale jego zawór musi być zamknięty. Odkręcając go, regulujesz tym samym wielkość strumienia piany. Po zakręceniu zaworu w puszce można ją spokojnie odłożyć na później.