Inhibitor korozji – właściwości i zastosowanie

Pojawianie się ognisk korozji to problem dotyczący wszystkich instalacji wodnych, grzewczych czy przemysłowych. Korozja stanowi poważne zagrożenie dla różnego rodzaju materiałów, z których zostały wykonane instalacje oraz wchodzących w ich skład urządzeń. Żeby zapobiegać powstawaniu korozji, koniecznie jest zastosowanie substancji zwanych inhibitorami korozji.

Co to inhibitor korozji?

tu moze być twój link, napisz do nas, zwany też środkiem antykorozyjnym to związek chemiczny hamujący przebieg procesów niszczenia materiałów instalacji. Inhibitor tworzy warstwę ochronną na powierzchni metalu, dzięki  czemu może zmniejszyć  szybkość postępowania korozji, ale nie usuwa powstałych przed jego użyciem skutków korozji, rdzy i osadu.

Inhibitory powodują powstawanie na powierzchni materiału adsorpcyjnej warstwy ochronnej lub wspomagają proces pasywacji. Warstwa  ochronna jest narażona na przerwanie działania inhibitora w wyniku ruchu wody w instalacji, dlatego też potrzebna jest odpowiednia ilość inhibitora, aby taką uszkodzoną warstwę od razu  uzupełnić. Gdy zabraknie preparatu, w miejscu uszkodzenia warstwy tworzy się ogniwo korozyjne i rozpoczyna się korozja elektrochemiczna.

Inhibitor korozji powoduje zmniejszenie szybkości reakcji chemicznej. Inhibitorem można nazwać zarówno substancję powodującą spowolnienie lub zatrzymanie reakcji niekatalizowanej, jak i substancję obniżającą aktywność katalizatora w reakcji katalizowanej. tu moze być twój link, napisz do nas, która już w niewielkim stężeniu powoduje spowolnienie lub zatrzymanie korozji metali.

Wyróżniamy dwa podstawowe tu moze być twój link, napisz do nas: inhibitor anodowy, który hamuje reakcje zachodzące na anodzie oraz inhibitor katodowy, który blokuje reakcje zachodzące na katodzie. Anodowe inhibitory reagują w miejscu styku metalu z otaczającym go środowiskiem, tworząc w tym miejscu warstwę zabezpieczającą metal przed utratą jonów migrujących do otoczenia wodnego. Natomiast inhibitory katodowe powodują wytrącanie się nierozpuszczalnych osadów wodorotlenków lub węglanów.
 
 
 

Popularne tagi : tu moze być twój link, napisz do nas , tu moze być twój link, napisz do nas , tu moze być twój link, napisz do nas , tu moze być twój link, napisz do nas , tu moze być twój link, napisz do nas , tu moze być twój link, napisz do nas , tu moze być twój link, napisz do nas

 

Zadzwoń:
tu moze być twój link, napisz do nas

Zobacz stronę:
tu moze być twój link, napisz do nas

Dojazd: